Haber Detayı
30 Ağustos 2018 - Perşembe 15:59
 
30 Ağustos mesajları
GÜNDEM Haberi


VALİ OKAY MEMİŞ

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ordu-millet kenetlenmesiyle kazanılan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 96. yıl dönümünü birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz.

Aziz Milletimizin, her şeyin bittiği sanılan en zor dönemlerde dahi bağımsızlığından, bayrağından ve vatanının bütünlüğünden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya kanıtlayan bu zafer, demokrasisini ve ekonomisini güçlendirerek, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma yolunda emin adımlarla ilerleyen milletimizin, bu yolda kendisini engellemeye çalışan mihrakların kurduğu tuzakları, tarih boyunca olduğu gibi bugün de birbirine kenetlenerek bozacak inanç, kudret ve kararlılığa sahip olduğunun teminatıdır.

Tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimizin yeniden doğuşunu müjdeleyen ve Cumhuriyetimize hayat veren büyük zaferin 96. yıldönümünü en içten duygularımla kutluyor; Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanları başta olmak üzere, canları ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyor, Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum."

MİLLETVEKİLLERİ HACI OSMAN AKGÜL, CİHAN PEKTAŞ

"İstiklal mücadelemizin en önemli safhalarından biri olan Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlandığı 30 Ağustos, bağımsızlık için her şeyi göze alan bir milletin, destansı mücadelesinin yıldönümüdür. Bu zafer; yok edilmek istenen bir milletin adeta küllerinden yeniden doğuşunun, uçurumun kenarından dönerek kendisine yeni bir yol çizişinin somut ifadesidir.

96 yıl önce aziz milletimiz imkânsızlıklar içinde bulunsa da boyunduruk kabul etmeyeceğini, milli ve manevi değerlerinden asla vazgeçmeyeceğini, bağımsızlığından hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini tüm dünyaya güçlü bir şekilde ilan etmiştir. 

Anadolu'yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelemiz bugün de sürüyor. Türkiye, tıpkı 95 yıl önce olduğu gibi, ekonomik ve siyasi bağımsızlığına yönelik tehditleri, saldırıları ve sabotaj girişimlerini bertaraf etme konusunda aynı kararlılığı muhafaza etmektedir. Büyük zaferlerin mimarı olan yüce milletimiz tıpkı 30 Ağustos’ta olduğu gibi 15 Temmuz’da da bir kahramanlık destanı yazmış, vatanına, bayrağına ve demokrasisine sahip çıkmıştır. İstiklal ve istikbalimize kast eden düşmanlar geçmişte olduğu gibi bugün de yüce milletimizi bütün azamet ve kudretiyle karşılarında bulacaklardır.

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin istiklal ve istikbali için verdiği büyük mücadelenin zafere ulaşmasının 96. yıldönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız ve milletimiz için canlarını feda eden Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi hürmetle yâd ediyor, kahraman milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyoruz. "

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. 

Başkan Çimen, 30 Ağustos 1922 tarihinde Anadolu'nun vatanımız olarak yeniden tescili olan Büyük Zafer’in 96. yıl dönümünün olduğunu belirtti. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sağlayan süreçteki en önemli dönüm noktasının 30 Ağustos Zaferi olduğunu ifade eden Başkan Çimen, mesajında şunları kaydetti: “Türk milletinin 1919 yılında Samsun'da Gazi Mustafa Kemal'in liderliğinde başlattığı istiklal mücadelesi, tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zafere taşınmıştır. 30 Ağustos 1922'de Türk milleti, boyunduruk kabul etmeyeceğini, bağımsızlığını hiçbir şekilde terk etmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu zafer, hürriyet ve bağımsızlığına düşkün bir milletin, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen azim ve inancın zaferidir. Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal'i ve dava arkadaşlarını minnetle yad ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

REKTÖR PROF.DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Türk milletinin şanlı Zafer Bayramı’nın 96’ıncı yıldönümü kutlu olsun. Bugün, mazisi kahramanlıklarla dolu yüce Türk milletinin ve kahraman ordumuzun, kutsal vatan topraklarımızı istilaya ve milletimizi tarih sahnesinden silmeye kalkışan düşmana karşı tüm imkânsızlıklara rağmen Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazandığı Büyük Zafer’in 96’ıncı yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.  Milletimiz bu zaferle birlikte, birlik ve beraberlik anlayışı içinde hiçbir şekilde bağımsızlığından ödün vermeyeceğini, varlığını ilelebet sürdüreceğini göstermiştir. Bugün de ekonomik ve siyasal baskılarla bizleri istilaya hazırlanan düşmanlarımıza karşı birlik ve beraberliğimizi korumalı, devletimizin selameti için bu baskıları bertaraf etmeliyiz. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.’ dizelerinde söylediği gibi, Türk milleti hiçbir zaman baskılara vesayetlere boyun eğmemiş ve buna teşebbüs edenlere de gereken cevabı vermiştir. Bunun son örneğini, kahraman ordumuzun 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen kalkışmada devletimizin bekasına kastedilemeyeceğini göstermesiyle bir kez daha tüm dünyaya kanıtlamış olduk. Bizim içeride ve dışarıda tüm düşmanlarımıza karşı vereceğimiz tek mesaj, birliğimiz ve beraberliğimizdir. Eğer biz birlik, beraberlik ve bütünlük içerisinde olursak hiçbir güç bizi yıldıramayacak, baskı altına alamayacak ve yıkamayacaktır. 

Tüm bu duygu ve düşüncelerle birlikte, Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, verilen mücadelelerde hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ve bu uğurda canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi de şükranla anıyor, yüce Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

İL EMNİYET MÜDÜRÜ ÖMER FARUK KARATAŞ

“Vatan toprağımızın düşmanlardan temizlendiği ve her aşaması kahramanlık destanlarıyla dolu Kurtuluş Savaşının zaferle taçlandırıldığı 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 96. yıl dönümünü Türk milleti olarak birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gururunu bir kez daha yaşamaktayız. Birçok imkansızlıklara rağmen özgürlük ve bağımsızlık adına atalarımızın başlatmış olduğu İstiklal Mücadelesi her yönüyle takdire şayandır. 

Bu vesileyle bizlere bu gururu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanları olmak üzere, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnetle yad ediyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI AV.CELALETTİN KÖSE

“Tarih boyunca birlik ve beraberliğimizi yıkmaya tevessül eden her türlü girişimi, her türlü saldırıyı boşa çıkaran aziz milletimiz, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da elde ettiği büyük zaferle birlikte, ayrılmaz bir bütün olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir” diyen Köse, elde edilen bu destansı zaferle birlikte, hepimizin ortak mirası olan Cumhuriyetimizin temellerinin atılmış olduğunu hatırlattı. Büyük Zafer’in 96. yıldönümünü idrak etmenin mutluluğunu ve onurunu millet olarak hep birlikte yaşadığımızı belirten Başkan Köse, ”Aziz Milletimizin en önemli değerlerinden olan istiklalini ve istikbalini muhafaza uğruna verdiği destansı mücadele sonrasında kazanılan büyük zaferin 96. yıldönümünü idrak etmenin büyük mutluluk ve onurunu hep birlikte yaşamaktayız. 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Başkomutan Gazi Mustafa Kemal komutasındaki kahraman ordumuzun kazandığı zafer, kazanılan bir muharebe olmakla kalmamış topraklarımızdaki işgali resmen sonlandırdığı gibi Cumhuriyetimizin de en sağlam temel taşlarından birisi olmuştur. Bu bakımdan, 30 Ağustos aziz milletimizin Anadolu coğrafyasındaki istikbali için çok özel bir anlam ve öneme sahiptir, hepimizin ortak bayramıdır, hepimiz için bir iftihar vesilesidir. Bugün, bizlere düşen, bütün imkânsızlıklara, bütün yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhu içinde daha da yüceltmek, daha da güçlendirmek olmalıdır. Barış içinde bir arada yaşama tecrübesini, tarihten tevarüs ettiği adalet ve eşitlik ilkesini Cumhuriyetini demokrasiyle taçlandırarak gösteren Türkiye, bugün bölgesinin üstün bir gücü ve istikrar unsuru olarak, bölgesel ve küresel barışa da değerli katkılar sağlamaktadır. Büyük zaferin 96.yıldönümünde tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını en kalbi duygularla tebrik ederken bu büyük zaferin gururunu bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşımızın isimsiz kahramanları olmak üzere geçmişten günümüze tüm gazi ve şehitlerimizi minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz” 

CHP İL BAŞKANI BEDRİ AĞAÇ

"Bugün; 1071'de büyük Türk Milletine Anadolunun kapılarını açan Selçuklu Hükümdarı Alparslan'dan tam 851 yıl sonra; 10 Ağustos 1920'de Son Osmanlı Padişahı Vahidettin tarafından İmzalanan ve Anadolunun Emperyalistlerce paramparça edilerek adeta sömürge haline getirilmesinin yolunu açan SEVR anlaşmasına isyan edip; “Ya İstiklal ya Ölüm” diyerek; 26 ağustos 1922'de başlayıp, 30 ağustos 1922'de biten,  emperyalistlerin bu haksız ve alçak işgaline "dur" diyerek; SEVR Paçavrasını yırtıp atan, vatan topraklarının bağımsızlığını yeniden sağlayan ve kanının son damlasını akıtmadan yurdunu bırakmayacağını tüm dünyaya ispatlayan ordumuz ve onu bağrından çıkaran büyük Türk Milletinin tarihte emsaline az rastlanan, büyük zaferinin 96 ncı yıldönümünü, onur ve gururla kutluyoruz. 

Tarih boyunca, hür ve bağımsız bir şekilde varlığını devam ettiren Türk Milleti; "Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü"nden hareketle ve başkomutanımız Atatürk'ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini;  binlerce şehit vererek kazanmasını bilmiştir.

Dünya tarihçilerinin mucize, Mustafa Kemal Paşa'nın "kanlı kıyım” olarak tanımladığı Baş Komutanlık Meydan Savaşı, baştan sona Gazi Mareşal Mustafa Kemal Paşa'nın planladığı ve icra ettiği, bir ulusun makus talihinin yenildiği; toprak-bayrak-onur'un zaferidir.

Ama bugün görüyoruz ki; bu büyük ve kutsal zaferimiz, bu zaferin baş mimarı ve öncü kadroları unutturulmak, itibarsızlaştırılmak, gözlerden kaçırılmak ve önemsizleştirimek isteniyor. Adeta cumhuriyet ve onun kazanımlarından intikam almak ister gibi; oturdukları koltukları; bu şanlı zafere ve bu zaferden hemen sonra kurulan Türkiye Cumhuriyetine borçlu olanlardaki bu en hafif ifade ile art niyet ve vefasızlık; bu ülkenin gerçek yurtsever insanları arasında büyük bir üzüntü ve öfkeye sebep olmaktadır.

Kimse unutmasın; eğer bugün bu cennet vatanın üzerinde, yüz bini aşkın camide günde beş vakit okunan ezanlarla ibadet özgürce yapılabiliyorsa ve özgür ve bağımsız yaşıyabiliyorsak, bunun bir bedeli vardır. bu bedel, terdir, kandır, hala kanı kurumamış şehitlerimiz ve Mustafa Kemal'lerdir...

Bugün; derin ve büyük bir ekonomik kriz ile sarsılan ve karanlık günlerden geçen Türkiye'nin tek kurtuluş umudu; adaletsizleğe ve zülme karşı hak, hukuk ve adalet arayışı ile ayağa kalkıp, arasındaki suni ayrımcılıkları reddederek “Atatürk'ümüzün çizdiği çağdaş ve aydınlanmacı yolda; özgürlük, eşitlik, demokrasi, cumhuriyet ve adalet” ortak paydasında buluşan ve birleşen kitlelerin inancı, cesareti ve kararlılığıdır. 

Atatürk'ün “umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır. ben hiç bir zaman umudumu yitirmedim” sözlerini hatırlatıyor; barışın ve adaletin egemen oldugu bir Türkiye ve Dünya özlemi ile; 30 ağustos zafer bayramının 96. nci yıldönümünü kutluyor, bizlere; yeniden özgür ve bağımsız insan olmanın erdemini, şerefini, onurunu bahşeden başta ezeli ve ebedi Başkomutanımız Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk, onun silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyor, onları rahmet ve minnetle anıyoruz."

GTSO BAŞKANI İSMAİL AKÇAY

"96 yıl önce aziz şehitlerimizin destansı mücadeleleri ve mübarek kanlarıyla tescil edilen bu iradenin daha da güçlü bir şekilde ilelebet bu vatan topraklarında hüküm sürecek.

30 Ağustos 1922 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığı ile  kazandığı  bu kutlu zafer ile asla farklı bir millet ve bayrağın altında yaşamayacağını özgürlüğü için canını kanını ve tüm varlığını hiçe sayarak  mücadele edeceğini tüm dünyaya  gösteren yüce Türk halkı, 96 yıl önce destan yazarak  tüm dünyaya gösterdiği bu yüce iradeden bu günde hiçbir şey kaybetmemiş aksine sağlamlaştırmıştır.

15 Temmuz 2016 kanlı darbe girişimi ve halan farklı  dış güçler tarafından ülkemize yapılan maddi ve manevi saldırılara karşı milletimizin ortaya koyduğu bu sağlam irade, 'Büyük Taarruz' ruhunun ne kadar diri olduğunun, milletimizin asla bu tür saldırılar karşısında  diz çökmeyeceğinin ve kimseye  boyun eğmeyeceğinin en açık göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılını bir kez daha  tebrik ediyor; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakların ebediyete kadar Türk Milleti’ne ait olacağını tüm dünyaya duyuran İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını, dünden bugüne tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum."

CHP KADIN KOLLARI İL BAŞKANI BELGİN ÇAKIR

"Kurtuluş savaşımızın kadın kahramanlarından;

Yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatip olan, Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal'in yanında görev yapan, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılan Onbaşı Halide (Edip Adıvar)’ye;

Kağnıyla cepheye silah taşıyan Fatma Nine’ye;

İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken, kış şartları nedeniyle cephane ıslanmasın diye battaniyesini cephaneye sarman, bebeğinede sarılıp onun donmaması için uğraş verirken  donarak ölen Şerife Bacı’ya;

Onbaşı olduğunda neredeyse sadece kadınlardan oluşan birliği ile düşmanın cephe gerisine bir saldırı düzenleyen ve aralarında bir Yunan subayı dahil toplam 25 esir askerle geri dönen Erzurumlu Kara Fatma (Seher Erden)’ya;

Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olan Gördesli Makbule’ye;

Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek alıp dağa çıkan ve Yörük Ali Efe’ye katılan Emir Ayşe’ye;

Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın gizli örgütü Karakol’un yöneticisi Naciye Faham’a;

İşkence görmesine rağmen Karakol’un adresini vermeyen Topkapılı ebe Şahende’ye;

Felah Grubu’na saraydan bilgi taşıyan V. Murat’ın kızı Fehime Sultan’a;

İşgal protestolarında on binlere konuşan Şükufe Nihal’e;
Sebahat’e ;
Zeliha’ya;

Darülfünunlu Saime’ye;

12 yaşında İnönü muharebelerinde savaşan Nezahat’e;

“Muhabere bana düğündür Paşam” diyen Mustafa Kemal’in askeri Sivaslı Fatma Seher’e;

Çerkez kadınları örgütleyen Hayriye Melek’e;

Alaşehir’deki zulmü dünyaya çektikleri telgraf ile duyuran Makbule’ye; 
Nebile’ye;

Yunan işgaline elinde silahla karşı koyan Turgutlulu Çavuş Ayşe’ye; 

Ödemişli Fatma’ya;

Köpekli Nuri Çetesi’ne katılan Aydınlı -namı diğer Binbaşı- Ayşe’ye; 

Yörük Ali Efe’nin 1. bölüğünün 4. mangasında nişancı olarak savaşan Emire Aliye’ye; 

Elinde balta ile Menderes Köprüsü’nde düşman bekleyen Arşın Teyze’ye;

Sarayköy’e gelen İngilizci Nasihat Kurulu’nun üzerine silahla yürüyen Adöv Ayşe’ye;

Başındaki yırtık örtüsünü erkeklerin yüzüne atıp, “alın bunları örtünün, verin silahları ben savaşırım” diyen Kezban’a;

Mavzeri hiç susmayan şehit eşi Senem Ayşe’ye;

Düğünde takılan altınları Ankara’ya bağışlayan Kastamonulu 17 yaşındaki Hatice’ye;

Üç kızını Mustafa Kemal’e emanet edip Sakarya Cephesine koşan ve yaralanan Ayşe Çavuş’a;

Düşmanla işbirliği yapan oğlunu vurup dağa çıkan Domaniçli Habibe’ye;

Erkek kılığında savaşan ve sonra kadın olduğu anlaşılan Halime Çavuş’a…..

Ve daha nice isimsiz vefakar ve cefakar kadın kahramanlarımıza; 30 Ağustos zaferine giden yoldaki unutulmaz hizmetleri için tüm kadınlar ve analar adına şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun.

Bizlerde; Kahraman atalarımızdan 
kaldığımız güçle, büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ün işaret ettiği çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir şekilde ilerlemek ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için vargücümüzle çalışacağız.

Başta GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını,  kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerlerimize ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türk silahlı kuvvetlerimizin kahraman mensuplarının ve bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı  kutlu olsun."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 30, Ağustos, mesajları,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.


HZ.ALİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı