Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 12:16
 
İsteyene Değil Yapacak Olana Verilecek
300 Koyun Desteği Herkese Değil, Üretim Yapacak Olanlara Verilecek
GÜNDEM Haberi


 

 

Son başvuru tarihi 2 Mart 2018 olan ve halk arasında 300 koyun desteği olarak adlandırılan proje ile ilgili ulusal basına konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Proje kapsamında herkese koyun verileceği gibi bir yanlış anlaşılmanın olduğunu da kaydederek, “Bu proje herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmiyor. Bizim düşüncemiz de ‘Herkese koyun verelim’ değil” ifadelerini kullanmıştı.

 

Gümüşhane’de de tarımla uğraşan herkes tarafından merakla beklenen bu destek ile ilgili açıklama Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü(TİGEM)’in resmi internet sayfasında yayınlandı. Yayınlanan basın açıklamasından vatandaş tarafından merak edilen konuları Gümüşkoza Gazetesi olarak derledik.

 

Projenin Amacı

 

Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi ile ilgili yapılan açıklamada sözleşmeli üretim modeli ile köylerde; atıl kalan mera alanlarını üretime kazandırmak, koyun barınaklarının tam kapasite ile kullanımını sağlamak, ülkemiz koyun varlığını artırmak, kırsaldaki koyunculuk yapan insanları sosyal güvenceye kavuşturmak amacıyla hazırlandığı kaydedildi.

 

Dişi Kuzuları Kesime Gönderiliyordu

Projeye neden ihtiyaç duyulduğunun da açıklandığı basın bülteninde, “Bu güne kadar yetiştiriciler ihtiyaç fazlası dişi kuzuları kesime gönderiyordu. Damızlık dişi materyalin kasaplığa gitmesi de hayvan varlığımızın artmasında engel teşkil ediyor. Hayvan varlığındaki azalma ise kırsalda yaşamanın sebeplerini ortadan kaldırıyor. Bu sebeple koyun sayısının yıllar itibari ile artmamasına neden oluyor. Dolayısıyla bu durum ihtiyaç olan et üretimini olumsuz etkiliyor” denildi.

 

Neden Sözleşmeli Üretim

Açıklamada TİGEM’e ait İşletmelerde; 250 küçükbaşa 1 işçi düşmekte olduğu kaydedilirken, “İşçilik Maliyeti, Bakım ve Besleme, Hayvan Sağlığı giderleri, Barınak giderleri hayvanın satış bedelini geçmektedir. Mevcut yasal çerçevede piyasa koşullarında üretim imkanı bulunmamaktadır. Aynı işin kırsalda ve mera şartlarında yapılması halinde hem istihdam sağlanacak hem de işletme giderleri satış maliyetinin altına düşecektir” ifadeleri kullanıldı.

 

Sözleşmeli Üretim Modeli

Tigem’in, Ziraat Bankası aracılığı ile sözleşme imzalayacağı yetiştiriciye 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacağının vurgulandığı açıklamada, “Bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verir. Tigem, doğacak kuzuların alımını garanti eder ve taban alım fiyatını önceden belirler. Üretilecek yapağı ve süt yetiştiricinin olur, Ziraat Bankası aracılığı ile üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedelini avans olarak verir. Sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere kendi işletmelerinde eğitim verir. Sütten kesimi müteakip kuzular alınır, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye öder. Alınan dişi kuzularla üretim zinciri büyüyerek devam eder. Üretici hayvanlara TARSİM sigortalarını yaptırır. Üretici başına 300 başa kadar küçükbaş hayvan verilerek, Toplamda en az 1.666 üretici ile sözleşme, olmak üzere toplam 500 bin baş ilave kadro artışı ve üretim materyali” ifadelerine yer verildi.

Proje Hedefi

Tigem; 8. yıl sonunda; Dişi sayısı toplam 5 milyon baş, Yaklaşık 3 milyon 250 bin baş erkek kesimiyle 52 bin 300 ton et üretimi hedeflediğinin aktarıldığı açıklamada, “Dişi kuzu kesiminin önüne geçilecektir. Bu işletmeler damızlık işletmesi olarak değerlendirilecektir. Ülkedeki küçükbaş hayvan sayısı artacaktır. Kırsalda istihdam sağlanarak, köye dönüş projesine destek verecektir” denildi.

 

Üretici Seçimleri

Üretici seçimi ile ilgili bilgilerin de paylaşıldığı açıklamada; “Üretim yapacağı yerin mera alanı, Kaba yem üretebilirliği, Hayvan varlığı, Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir), Hayvan barınağına sahip olması, Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınıp değerlendirilecektir” ifadeleri kullanıldı.

 

İş akışı

1.Oluşturulacak web sitesinde müracaat şartları ve başvuru kriterlerinin yayınlanması,

2.Elektronik ortamda yetiştiricilerin ön başvurularının belgeleriyle alınması,

3.Başvuruların TİGEM tarafından değerlendirilmesi,

4.TİGEM tarafından başvuruları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi,

5.Kazananların duyurulması,

6.Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması,

7.Hayvanların temini ve teslim edilmesi,

8.Teslim edilen hayvanların İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılama ve küpelenmesinin ücretsiz olarak yapılması,

9.Yetiştiriciye bakım giderleri ve sigorta bedeli için avans verilmesi,

10.Doğacak dişi kuzular için TİGEM tarafından yetiştiriciye alım garantisi verilmesi,

11.Alınacak dişi kuzuların Bakanlığın diğer projelerinde değerlendirilmesi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İsteyene, Değil, Yapacak, Olana, Verilecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Çoban uyudu mu kurt emin olur.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı